Purtătorul de cuvânt al Bisericii Ucrainene: Criza Ortodoxiei nu va dura

08 Noiembrie 2019 18:29
100
Protoiereul Nicolai Danilevici. Imagine: news.church.ua Protoiereul Nicolai Danilevici. Imagine: news.church.ua

Acum trebuie să ne rugăm și să ne gândim la convocarea Sinodului Ecumenic, a menționat protoiereul Nicolai.

Criza Ortodoxiei mondiale se poate solda cu rezolvarea problemelor vechi, a declarat protoiereul Nicolai Danilevici, șeful adjunct al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene în eterul canalului Perșii Kozațki.

"Orice criză este începutul diferitor posibilități. Este o criză care a afectat Ortodoxia universală, o criză care trebuie să ajute Biserica Ortodoxă ecumenică să rezolve acele probleme care nu sunt soluționate, să vindece bolile care sunt înnăbușite, bolile cronice", a explicat părintele.

Trebuie să ne rugăm și să ne gândim la convocarea Sinodului Ecumenic, ne asigură purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Acum societatea este deja obosită de aceste probleme, de aceste dispute bisericești", a adăugat protoiereul Nicolai. "În principiu, este foarte bine că autoritățile și societatea au lăsat Biserica în pace. Pentru că vremurile sunt liniștite sau relativ liniștite, sunt vremurile în care se dezvoltă Biserica noastră. Vremurile turbulente, perioada de revoluții, de Maidane, cataclisme socio-politice – sunt vremuri în care ies la suprafață alte confesii, în special - BUO-PK, BOAU, care în prezent sunt deja BOaU".

Totodată, clericul a explicat că decizia unei părți a ierarhilor Bisericii Ortodoxe a Greciei privind recunoașterea BOaU a fost primită liniștit de Biserica Ortodoxă Ucraineană. Mulți ierarhi greci se opun recunoașterii acestei structuri bisericești, iar în Biserica din Grecia forma de guvernare este cea sinodală, a afirmat protoiereul Nicolai.

"Mulți episcopi mi-au spus, nu voi divulga numele lor, că "chiar dacă Biserica noastră va recunoaște BOaU, nu le voi lăsa niciodată în mitropolia mea, nu voi sluji cu ei". Acest lucru mi-a fost spus vara trecută. Și vara aceasta de asemenea", și-a amintit purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Acesta este motivul pentru care poziția delicată și indulgentă a Bisericii Ortodoxe Ruse este corectă, a explicat el. Potrivit șefului adjunct al Departamentului pentru Relații Bisericești Externe al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, această poziție a Bisericii Ortodoxe Ruse permite forțelor sănătoase din interiorul Bisericii Greciei și a altor Biserici să "reziste la acest virus al păcatului și la recunoașterea schismei care are loc în prezent".

Părintele și-a exprimat, de asemenea, uimirea sa pentru faptul că dezbinarea ucraineană de 30 de ani este vindecată de cei care timp de 100 de ani nu au reușit să rezolve problema cu stiliștii lor schismatici. Stiliștii vechi sunt hirotoniți din nou, iar schismaticii noștri sunt acceptați fără hirotonisire "în rangul existent" care nu există, a accentuat protoiereul Nicolai. Părintele a explicat că numai cei care înțeleg toată durerea pot soluționa problema schismei. În Biserica din Grecia mulți înțeleg durerea schismei ucrainene, iar cei care o înțeleg se pronunță împotriva recunoașterii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei și susțin Biserica Ortodoxă Ucraineană.

Mai devreme, protoiereul Nicolai a atras atenția asupra faptului că Fanarul vrea să facă din Biserica Greciei un complice al greșelii sale.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si