ÎPS Teodosie: Dosarul meu este fabricat, prin mine e persecutată Biserica

21 August 2023 17:45
1104
Discursul în instanță al conducătorului Eparhiei de Cerkasy a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, Mitropolitului Teodosie. Imagine: Pagina de Facebook a Eparhiei Discursul în instanță al conducătorului Eparhiei de Cerkasy a Bisericii Ortodoxe Ucrainene, Mitropolitului Teodosie. Imagine: Pagina de Facebook a Eparhiei

Potrivit mitropolitului Teodosie, inițiatorii procesului penal împotriva lui vor ca el să tacă și "să țină întreaga Biserică în tăcere".

Pe 21 august 2023, la ședința Judecătorească din circumscripția Sosnivka, or. Cerkasy, mitropolitul Teodosie de Cerkasy și Kaniv a declarat că dosarul penal împotriva sa a fost fabricat și este o manifestare a persecuției Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

"Deși acuzațiile sunt formulate împotriva unei persoane fizice, acest întreg dosar penal este fabricat artificial împotriva mea, în special ca mitropolit al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, care conduce Eparhia de Cerkasy", a spus ierarhul. "Această procedură penală are loc în cadrul persecuției active împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene în statul nostru, și în special împotriva Eparhiei de Cerkasy. Ca persoană fizică, ca cetățean al Ucrainei, procurori au puțin interes față de mine. În persoana mea, ei persecută Biserica, iar în instanță, eu reprezint Biserica. Biserica Ortodoxă Ucraineană, care este discriminată și persecutată astăzi în Ucraina".

Mitropolitul Teodosie a declarat că "nu recunoaște acuzațiile aduse de Serviciul de Securitate al Ucrainei și nu le poate recunoaște deoarece sunt complet fabricate și falsificate".

Vlădica a menționat că Serviciul de Securitate al Ucrainei îi incriminează două articole din Codul Penal.

"Prima acuzație și cea mai gravă este în temeiul articolului 436-2 (părțile 2 și 3), potrivit cărora aș fi dat instrucțiuni de a publica materiale extremiste pe site-ul oficial al Eparhiei de Cherkasy. Dar niciodată nu am dat astfel de instrucțiuni și nu am intenționat să fac aceasta. Deci această afirmație este complet falsă și nu corespunde în niciun fel realității. Procuratura nu are dovezi și nici nu poate să aibă. Acuzațiile împotriva mea în temeiul acestui articol din Codul penal al Ucrainei sunt în întregime fabricate, de la început până la sfârșit", a spus mitropolitul.

O altă acuzație împotriva ierarhului a fost adusă de Serviciul de Securitate al Ucrainei în temeiul părții 1 a articolului 161 din Codul penal (incitare la dușmănie și ură religioasă, insultarea sentimentelor cetățenilor din cauza convingerilor lor religioase, restrângerea directă sau indirectă a drepturilor sau a privilegiilor directe sau indirecte ale cetăţenilor pe baza convingerilor religioase).

"Această acuzație ne este adusă în mod total serios astăzi, într-o situație în care simpla afiliere cu Biserica Ortodoxă Ucraineană în societatea noastră, manipulată de mass-media controlată, este deja periculoasă pentru om. Are loc o persecuție pe scară largă a Bisericii noastre și o discreditare intenționată în mass-media. Bisericile noastre sunt confiscate ilegal, inclusiv în Cerkasy și regiunea Cerkasy", a declarat ierarhul.

Potrivit mitropolitului, nu numai el stă în fața instanței, ci prin intermediul lui, "toți credincioșii ortodocși din Cerkasy – Eparhia de Cerkasy a Bisericii Ortodoxe Ucrainene".

Ierarhul a arătat că reprezentanții autorităților "umilesc, calcă în picioare drepturile credincioșilor Bisericii noastre, care sunt cetățeni ai Ucrainei, la fiecare pas".

"Sunt insultați cu cuvinte murdare și disprețuiți de funcționarii de diferite ranguri. Primarii orașelor și consilierii locali iau decizii neconstituționale împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene, insultă milioane de credincioșii ai Bisericii noastre prin cuvinte și în documente. În Rada Supremă se pregătesc mai multe proiecte de lege privind interzicerea activității Bisericii noastre – contrar Constituției, contrar principiilor juridice internaționale, contrar bunului simț, în sfârșit. Astăzi, Biserica Ortodoxă Ucraineană și credincioșii ei – milioane de cetățeni ucraineni – au devenit oameni de clasa a treia, proscriși în propria lor țară, în țara în care s-au născut și în care locuiesc. Astăzi, în Ucraina, în ochii lumii întregi, persecuțiile împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene au încălcat și pângărit complet articolul 35 din Constituție și articolul 161 din Codul penal al Ucrainei. Și în mijlocul tuturor acestor lucruri, Parchetul și Serviciul de Securitate al Ucrainei depun acuzații serioase în temeiul articolului 161 împotriva reprezentanților Bisericii persecutate, inclusiv împotriva mea. Pentru persoanele cu gândire logică nedeteriorată, acest lucru poate provoca o disonanță cognitivă. O astfel de disonanță cognitivă apare la oameni în întreaga lume", a spus mitropolitul Teodosie.

În opinia sa, "acest proces va fi, cel mai probabil, orientativ, deoarece generează o rezonanță publică largă atât în Ucraina, cât și dincolo de granițele sale. Acest proces poate crea și un precedent pentru justiția ucraineană contemporană. Dar cu siguranță, va deveni un test serios pentru imparțialitatea și corectitudinea justiției noastre".

Mitropolitul a subliniat că inițiatorii dosarului penal vor să-l judece "nu pentru careva acțiuni ilegale".

"Ei doresc să obstrucționeze și să condamne în mod public însăși poziția mea de ierarh al Bisericii", a spus Vlădica. "Inițiatorii acestui proces penal doresc ca eu, ca ierarh ortodox și ca cetățean al Ucrainei, să fiu redus la tăcere și să nu mai vorbesc. Pentru ca ceilalți credincioși ai Bisericii să vadă asta, să se sperie și, de asemenea, să tacă – să reducă la tăcere întreaga Biserică. Ei vor să condamne nu doar poziția noastră, declarațiile noastre, ci și gândurile noastre. Scopul beneficiarilor acestui proces penal este să condamne atitudinea noastră civică însăși față de ceea ce se întâmplă în sfera religioasă a societății ucrainene. Să condamne disidența. Și nu doar a mea personală, ci și a milioane de oameni ca mine, cetățeni ai Ucrainei, în primul rând a credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene, dar nu numai".

UJO a informat că Judecătoria Sosnivka din Cerkasy și-a ținut prima ședință, dedicată examinării de fond a cazului împotriva Mitropolitului Teodosie.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si