Mitropolitul de Cerkassy al BOUkr a vorbit la ședința Consiliului ONU

09 Octombrie 2023 15:37
2362
Discursul mitropolitului Teodosie la ONU. Imagine: site-ul Public Advocacy Discursul mitropolitului Teodosie la ONU. Imagine: site-ul Public Advocacy

Mitropolitului Teodosie i s-a acordat statutul de apărător al drepturilor omului pe lângă ONU, fapt ce-i oferă accesul la resursele organizației pentru protejarea sa.

Pe 9 octombrie 2023, la Geneva a avut loc sesiunea Consiliului pentru Drepturile Omului al Organizației Națiunilor Unite. În timpul audierii cu privire la raportul Înaltului Comisar al ONU pentru Ucraina, membrii Consiliului au ascultat mesajul video al mitropolitului Teodosie de Cherkassy și Kaniv, informează site-ul organizației pentru drepturile omului Public Advocacy.

Oferim textul integral al discursului arhiereului:

"Ca cetățean al Ucrainei, episcop al Bisericii Ortodoxe Ucrainene și creștin devotat, atrag atenția diplomaților, membrilor Consiliului pentru Drepturile Omului al Națiunilor Unite și organizațiilor internaționale asupra situației groaznice cu care se confruntă credincioșii ortodocși din Ucraina. Credincioșii noștri suferă de violență, au fost acaparate sute dintre bisericile noastre, mănăstirea Lavra Peșterilor și Academia Teologică de la Kiev sunt izgonite din localurile lor, iar parlamentul ucrainean a adoptat o lege prin care se impune redenumirea forțată a Bisericii noastre. Mulți episcopi și credincioși ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene, inclusiv eu, se confruntă cu dosare penale pentru convingerile noastre religioase. În prezent sunt în arest la domiciliu pentru convingerile mele canonice și declarațiile publice în apărarea Bisericii.

În același timp, retorica ostilă, apelurile la folosirea forței pentru a ataca bisericile și chiar actele de violență publică împotriva credincioșilor noștri rămân nepedepsite în Ucraina. Autoritățile iau decizii în masă pentru a confisca terenurile de la comunitățile noastre unde care au fost deja construite biserici prin eforturile credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Mai mult, parlamentul ucrainean intenționează să adopte o lege privind interzicerea Bisericii Ortodoxe Ucrainene în țară.

În esență, suntem constrânși cu forța să ne trădăm credința și să ne alăturăm unei alte confesiuni stabilite de Patriarhia Ecumenica. Ce altceva poate fi aceasta decât constrângerea de a renunța la convingirile noastre religioase? Ce dovezi suplimentare sunt necesare pentru a ajunge la concluzia că dreptul la libertatea religioasă în Ucraina este grav încălcat?

Am depus o plângere cu privire la încălcările drepturilor credincioșilor noștri la Consiliul Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului și alți mandatari, în conformitate cu procedurile stabilite. Vă rog insistent să asigurați onorarea efectivă de către Ucraina a obligațiilor sale internaționale în domeniul libertății religioase", a subliniat mitropolitul Teodosie.

Discursul arhiereului a avut loc imediat după declarația conducătorului Public Avocacy, Oleh Denisov, cu privire la încălcările drepturilor credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Împreună cu mai multe organizații pentru drepturile omului, acesta din urmă a intermediat reprezentarea directă a Bisericii Ortodoxe Ucrainene la nivel diplomatic internațional.

Organizația Public Advocacy a mai anunțat pe site-ul său că în urma discursului său, mitropolitul Teodosie a obținut efectiv statutul de apărător al drepturilor omului pe lângă ONU, ceea ce îi permite să folosească resursele acestei organizații pentru protecție. Dispune de reglementări și proceduri speciale pentru protejarea persoanelor care contactează ONU cu privire la problemele legate de drepturile omului".

UJO a informat mai devreme că instanța a respins cererea securiștilor de a-l plasa în arest preventiv pe mitropolitul de Cherkassy.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si