ÎPS Antonie a apelat la Zelenski în legătură cu situația din Boryspil

18 iunie 2022 20:09
80
ÎPS Antonie a apelat la Zelenski în legătură cu situația din Boryspil

Mitropolitul Antonie: În timp ce credincioșii BOUkr apără țara cu arma în mână, falșii patrioți asaltează bisericile ortodoxe, îi agresează și îi ameniință pe enoriași.

Coordonatorul Administrativ al Bisericii Ortodoxe Ucrainene Mitropolitul Antonie de Boryspil și Brovary s-a adresat cu o scrisoare deschisă către președintelui Ucrainei. Textul adresării este publicat pe site-ul eparhiei.

"Onorate Vladimir Alexandrovici!

Exprimându-ne respectul față de Dumneavoastră și înălțând rugăciuni zilnice din partea clerului și credincioșilor Eparhiei de Boryspil a Bisericii Ortodoxe Ucrainene pentru apărătorii suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei, încetarea războiului și stabilirea păcii în Patria noastră, facem apel către Dumneavoastră în legătură cu următoarele.

Eparhia de Boryspil, ca toate celelalte Eparhii ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene, condamnă războiul Federației Ruse împotriva Ucrainei și împărtășește pe deplin toată durerea care s-a abătut asupra Patriei noastre și poporului nostru îndelung suferind. Parohiile și mănăstirile eparhiei noastre acordă ajutor refugiaților, spitalelor, militarilor, combatanților din unitățile de apărare teritorială, persoanelor aflate în nevoie, și se îngrijește de oamenii care au suferit în urma ostilităților.

Dar în același timp, în interiorul statului există forțe care subminează în mod deliberat situația pe motive religioase.

În ultimul tinp, consilierii unor consilii locale au decis să interzică (să oprească activitatea) organizațiilor religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene pe teritoriile respective. În regiunea Kiev, la momentul actual, astfel de decizii au fost luate de primăria orașului Brovary – în ziua de 06.05.2022; primăria orașului Pereiaslav și satului Pristolicinîi – în ziua de 19.05.2022; primăria satului Novopetrivsk – în ziua de 29.05.2022.

Pe 13.06.2022, decizia de suspendare a activității comunităților religioase ale Bisericii Ortodoxe Ucrainene a fost luată de consiliul orășenesc din Boryspil, regiunea Kiev. Mai mult, consilierii tuturor forțelor politice care sunt reprezentate în consiliul orașului, inclusiv deputații din partidul "Slujitorul Poporului", au votat în unanimitate pentru această decizie. Acest lucru rămâne neclar deoarece știm care este poziția dumneavoastră cu privire la necesitatea menținerii păcii și stabilității în interiorul țării, pentru a asigura victoria asupra inamicului extern. Credincioșii Eparhiei de Boryspil din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, precum și alți alegători din regiunea Kiev, au votat la alegerile locale în principal pentru partidul "Slujitorul Poporului", în speranța că se va asigura respectarea drepturilor și libertăților noastre constituționale, inclusiv a libertății mărturisirii credinţei ortodoxe.

Continuă și practica acaparării bisericilor noastre ortodoxe sub masca "transferurilor" comunităților religioase. Până în prezent, bisericile Eparhiei de Boryspil din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene au fost acaparate în: s. Suholucie, raionul Vâșhorod, s. Velika Stariția și s. Mala Stariția, raionul Boryspil, s. Selicevka, raionul Brovary. S-au încercat acaparări ale bisericilor din raionul Boryspil: orașul Boryspil, s. Ivankiv, s. Petropavlivske, s. Deviciki, orașul Pereyaslav, s. Mazinky, s. Demyanțy, s. Strokova, s. Haișyn, v. Velika Karatul; în raionul Brovary: orașul Brovary, s. Zazimye, s. Pasecina, s. Ostrolucie; în raionul Vâșhorod: s. Lutej, s. Yasnohorodka.

Inițiatorii adunărilor în vederea "transferului" comunităților religioase sunt adesea primarii comunelor (comunităților teritoriale integrate), primarii orașelor, staroste de sate și reprezentanți ai unităților de apărare teritorială locală. În același timp, opinia membrilor comunităților religioase nu este luată în considerare, iar persoanele care nu au nicio legătură cu comunitatea religioasă votează pentru transfer în subordinea schismaticilor ucraineni. Are loc un amestec direct a reprezentanților autorităților statului și administrației locale în activitățile comunităților religioase din Eparhia de Boryspil din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

Nicio lege sau act juridic al Ucrainei nu oferă autorităților de stat sau locale dreptul de a interzice sau de a interveni în activitățile organizațiilor religioase, chiar și în condițiile legii marțiale.

Toate aceste acțiuni ilegale se desfășoară cu sprijinul oficialităților din guvern și autorităților locale în favoarea "Bisericii Ortodoxe a Ucrainei" înființată în decembrie 2018.

Astfel de evenimente provoacă indignarea cetățenilor credincioși și contribuie la destabilizarea situației din interiorul țării pe timp de război. Credincioșii noștri apără statul cu armele în mână și lucrează pentru reconstruirea țării. În același timp, în spatele lor, falșii patrioți iau cu asalt biserici ortodoxe, îi agresează și îi ameniință pe enoriași.

La momentul actual, încălcări ale drepturilor credincioșilor Eparhiei de Boryspil din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene la libertatea religioasă au devenit un fenomen răspândit pe larg. Situația necesită intervenția Dumneavoastră imediată pentru a păstra pacea și stabilitatea în stat.

Vă rugăm, onorate Vladimir Alexandrovici, să protejați drepturile constituționale ale cetățenilor Ucrainei – credincioșilor Eparhiei de Boryspil din cadrul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, să opriți ura religioasă în societatea ucraineană și să luați măsurile necesare împotriva acțiunilor ilegale.

În vremuri de grele încercări pentru toți ucrainenii, vă dorim curaj și o sănătate de piatră.

Invocăm binecuvântarea lui Dumnezeu asupra lucrării Dumneavoastră.

Cu profund respect, Mitropolitul de Boryspil și Brovary, conducătorul administrativ al Eparhiei de Boryspil".

UJO a raportat mai devreme că pe 13 iunie, deputații consiliului orășenesc din Boryspil au decis în cadrul unei ședințe extraordinare, "suspendarea activităților BOUkr-PM" pentru perioada agresiunii ruse.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si