"Întreaga lume va cunoaște adevărul despre persecuția BOUkr"

30 Octombrie 2023 18:13
2964
Mitropolitul Teodosie (Snighirev). Imagine: UJO Mitropolitul Teodosie (Snighirev). Imagine: UJO

Procedurile judiciare împotriva ÎPS Teodosie (Snighirev) continuă. Totuși, astăzi vom vorbi cu Vlădica despre statutul său de avocat al ONU pentru drepturile omului.

Mitropolitul Teodosie de Cerkassy și Kaniv este unul dintre cei câțiva episcopi ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene împotriva cărora au fost inițiate dosare penale din motive mai puțin convingătoare. Mitropolitul Teodosie se află în arest la domiciliu de mai multe luni, iar în toamna anului 2023 putea să ajungă în arest preventiv. Mai mult, ierarhul a vorbit prin videoconferință la ONU, unde a discutat despre represiunile lansate de guvern împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

– Înaltpreasfinția Voastră, sunteți primul arhiereu al Bisericii Ortodoxe Ucrainene care a vorbit de la cel mai înalt for internațional – Națiunile Unite. Cum a devenit posibil acest lucru?

– Probabil, a fost Providența lui Dumnezeu. Având în vedere încălcările flagrante ale libertății religioase în țara noastră, organizațiile internaționale pentru drepturile omului m-au contactat de mai multe ori cu propunerea de a mă adresa Consiliului ONU pentru Drepturile Omului. Mi-au cerut să informez diplomații internaționali în primul rând despre încălcarea drepturilor și libertăților credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene, să vorbesc ca expert religios, profesor la Academia Teologică și ierarh al Bisericii Ortodoxe Ucrainene, care sunt persecutat pentru convingerile mele religioase și pentru poziția mea canonică.

– Credeți că acest discurs va avea vreun impact?

– Nu am nicio îndoială că va contribui și a contribuit deja la a scoate în lumină problema actuală a persecuțiilor împotriva Bisericii Ortodoxe Ucrainene la nivel mondial. Și mi se pare că au început în sfârșit să se simtă unele progrese. Sunt imaginabile persecuțiile religioase de o asemenea amploare cum se întâmplă acum în Ucraina, în secolul 21, chiar în inima continentului european. Nu se încadrează în mintea oamenilor normali. Ultima dată când Biserica noastră s-a confruntat cu o astfel de persecuție a fost pe vremea lui Hrușciov. Dar nici Hruşciov nu a îndrăznit să adopte o lege de stat care să interzică Biserica. Și acum ei încearcă să facă asta.

Persecuția religioasă este un rău de netăgăduit. Și cu răul trebuie să lupți, trebuie scos la lumină. Răului nu îi place lumina și se ferește de expunere. Răul este forțat să se ofilească, să se justifice și să se retragă atunci când este expus la lumină.

– Înregistrările video în apărarea Bisericii filmate de dumneavoastră din arest la domiciliu au fost o mare sursă de sprijin și putere pentru mulți credincioși ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene. În același timp, pe baza acestor adresări video au fost depuse noi acuzații penale împotriva Înaltpreasfinției Voastre, aproape că v-au adus în arest preventiv. Oamenii s-au rugat și v-a fost asigurată libertatea. Aveți de gând să continuați să înregistrați videoclipuri în apărarea Bisericii?

– Dacă Dumnezeu va binevoi și îmi va da putere, atunci, desigur. Într-un anumit sens, acum este datoria și obligația mea față de oamenii credincioși. O datorie față de clerul care nu a stat deoparte când aveam nevoie urgentă de asistență și sprijin prin rugăciune.

Ați subliniat pe bună dreptate că rugăciunile poporului mi-au asigurat eliberarea. Sunt îndatorat față de oameni. Dar trebuie să vorbești doar atunci când este ceva de spus și când este timpul să-l spui. Cel mai important, trebuie să vorbim doar ceea ce va fi de folos Bisericii, în apărarea Ei și pentru întărirea credincioșilor.

În plus, trebuie să recuperez echipamentul pentru înregistrările video, deoarece în timpul ultimei percheziții, reprezentanții Serviciului de Securitate al Ucrainei au confiscat toate calculatoarele și telefoanele rămase, lăsându-mă fără mijloace de a înregistra mai multe videoclipuri. Au căutat cu meticulozitate notițele cu tezele mele pentru adresarea video, care au fost clasate la un punct aparte în mandatul de percheziție.

– Ce au mai căutat oamenii legii în timpul descinderii?

– Conform deciziei judecătorului de instrucție, ei căutau tot ce îmi permitea să fac aceste adresări video către credincioși. Dar se pare că scopul lor neoficial a fost și o încercare de a-mi bloca capacitatea de a gestiona Eparhia de Cerkassy, pe care o conduc de la distanță. Mi-au confiscat tot ce mi-a permis să lucrez cu documente eparhiale de la distanță: calculatorul eparhial, hard disk-uri cu documente eparhiale și chiar un telefon primitiv pe butoane. Niciunul dintre aceste elemente nu a avut vreo relevanță pentru presupusa "încălcare" care face obiectul anchetei, dar toate au fost confiscate.

De asemenea, trebuie să ținem cont de faptul că aceiași agenți ai Serviciului Securității al Ucrainei au efectuat descinderi anterior. Deci, ei știau deja perfect unde totul se afla, după cum se spune, "aveau cunoștințe de teren".

– Cum s-au comportat oamenii legii în timpul descinderii?

– În general, în limitele decenței. Factorul uman este întotdeauna prezent. Mult depinde de nivelul culturii fiecărei persoane, indiferent de profesia sa, fie că este ofițer de poliție, lucrător la poștă sau preot. Aici a fost la fel. Unii dintre ei au îndeplinit cu calm sarcina procedurală, în timp ce alții mi-au spus că "nu există Dumnezeu, ci există ceva acolo", că "slavona bisericească este o limbă moartă", au încercat să-mi reproșeze că a fost publicat manualul meu de teologie pastorală în limba rusă, că în casă mea "simbolismul patriotic este insuficient", dar în schimb, au găsit un portret-icoană a sfântului martir țarul Nicolae al II-lea. Așadar, a trebuit să le ofer acestor ofițeri un fel de curs educațional (de inițiere) despre Constituția Ucrainei și drepturile omului, istoria monarhiilor europene și fundamentele Ortodoxiei. Dacă va vrea Dumnezeu, să le fie ceva de folos.

– Înaltpreasfinția Voastră, să revenim la discursul dumneavoastră la Consiliul pentru Drepturile Omului al ONU. După acest discurs, vi s-a acordat statutul de avocat al ONU pentru drepturile omului. Ce înseamnă acest lucru?

– Statutul de avocat al ONU pentru drepturile omului oferă oportunități extinse de a transmite informații veridice despre încălcările drepturilor omului către comunitatea internațională largă. În cazul nostru, ne referim în primul rând la persecuțiile Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Acest statut este reglementat de Declarația Națiunilor Unite privind avocații pentru drepturile omului.  

Mai mult, statutul de avocat al ONU pentru drepturile omului permite mobilizarea resurselor ONU pentru propria protecție, iar ONU are Mandate speciale, reglementări și proceduri specifice pentru protejarea persoanelor care interacționează cu ONU în ceea ce privește problemele legate de drepturile omului.

În termeni mai simpli, un avocat al ONU pentru drepturile omului este sub o atenție specială, nu numai din partea Consiliului pentru Drepturile Omului, ci și din partea comunității internaționale pentru drepturile omului. Vocea sa se aude mai repede și va exista un răspuns mai riguros la represiunile împotriva sa.

Este important să nu confundăm activitățile legate de drepturile omului cu serviciile juridice și cele ale avocaților. Acestea sunt formate pe linii de lucru diferite, deși se pot și ar trebui să se completeze reciproc, uneori în cadrul grupărilor și organizațiilor pentru drepturile omului. Biserica Ortodoxă Ucraineană are acum mai mult ca niciodată nevoie de acest tip de protecție a drepturilor sale.

– Cum intenționați să vă realizați noul statut de avocat pentru drepturile omului?

– Lucrul este în curs. Departamentul juridic al Eparhiei Cerkassy a înaintat un recurs de 10 pagini la Comisarul Radei Supreme a Ucrainei pentru Drepturile Omului, cu o prezentare detaliată a faptelor privind încălcările drepturilor credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Eparhia noastră în ultima perioadă. Termenul de 10 zile pentru ca ombudsmanul să returneze documentul spre revizuire a expirat deja, așa că acum așteptăm rezultatele lucrului ombudsmanului pentru protejarea drepturilor noastre. Sper că acestea vor fi obiective și adecvate.

În plus, pe baza Declarației Națiunilor Unite cu privire la apărătorii drepturilor omului, intenționăm să convocăm în viitorul apropiat o ședință largă pentru drepturile omului pentru a apăra drepturile și libertățile credincioșilor Bisericii Ortodoxe Ucrainene.

În primul rând, vom invita ierarhi, clerici și mireni care sunt dispuși și capabili să-și apere Biserica pe vreme de persecuție. De asemenea, nu este exclus că dacă în viitorul apropiat nu se va produce nicio schimbare în sfera libertății de conștiință în țara noastră, unul dintre domeniile prioritare ale activității noastre va fi pregătirea materialelor pentru un dosar de prevenire a crimei de genocid împotriva ortodocșilor ucraineni. Biserica (un grup religios) bazat pe Convenției corespunzătoare adoptată prin Rezoluția 260 (III) la Adunarea Generală a Națiunilor Unite la 9 decembrie 1948.

Sper la asistența și sprijinul juridic în acest proces a companiilor internaționale de avocatură și a organizațiilor pentru drepturile omului. Dar, desigur, cel mai important lucru în orice lucrare, mai ales într-o lucrare a evlaviei, cum ar fi mărturisirea Adevărului și protejarea credinței și a Bisericii, este binecuvântarea lui Dumnezeu și ajutorul lui Dumnezeu.

De aceea, mă adresez cu o rugăminte specială către credincioși – clerici, călugări, mireni ortodocși, oriunde ar locui, să sprijine cu rugăciune Biserica Ortodoxă Ucraineană, care suferă în prezent de persecuție, și să se roage lui Dumnezeu pentru mântuirea, purificarea și reînnoirea Ei.

Rugăciunea fierbinte de obște a credincioșilor este o mare putere care atrage mila lui Dumnezeu asupra pământului suferind și face minuni.

Dacă observați o eroare, selectați textul dorit și apăsați Ctrl+Enter sau Trimiteți o eroare pentru a o raporta editorilor.
Cititi si